Kako u odnosu ne izgubiti sebe?

 

P: Voljela bih da mi pojasniš razlog zbog kojega se nakon izvjesnog vremena dobronamjeran odnos dvoje ljudi pretvori u svoju suprotnost.

O: To se događa uvijek kada u odnos (bilo da je poslovni, ljubavni ili prijateljski) ulazimo iz krivih, manipulativnih motiva -  da nas drugi prihvate i potvrde našu vrijednost. Tada nemamo uporište u Sebi i svojoj istinskoj vrijednosti pa osjećamo da nismo svoji, da gubimo svoj integritet. A istina je da nismo svjesni da već u startu u odnos ulazimo iz točke svijesti u kojoj poričemo Sebe.

P: Zašto se na početku ovisničkog odnosa ne primijete manipulativne crte takvog odnosa?

O: Na početku takvog odnosa obje strane imaju nesvjesnu kalkulaciju. Jedna strana manipulira time što se stavlja na raspolaganje drugoj strani, što joj ništa nije teško učiniti za tu drugu stranu i uvjerena je da je to izraz ljubavi, dok je druga strana u početku zadovoljna s takvim ponašanjem i to doživljava kao ljubav. Međutim i ta strana manipulira, jer koristi odnos da dobije pažnju, a nametanjem svoje volje provjerava koliko je prihvaćena. U početku odnosa, nema problema jer obje strane pristaju na takav odnos.

P: Hoćeš reći da su u početku obje stane zadovoljne jer im sve izgleda kao znak ljubavi. Strana koja udovoljava osjeća ljubav za osobu koja želi primiti njezinu pažnju, dok strana kojoj se udovoljava osjeća ljubav prema osobi koja je za nju sve spremna učiniti. Kada se onda osjećaj ljubavi pretvara u osjećaj iskorištenosti?

O: Problem nastaje nakon nekog vremena, kada partneri shvate da neće dobiti ono zbog čeka su ušli u odnos. Strana koja udovoljava nakon izvjesnog vremena shvaća da ne dobiva zahvalnost za svoju dobrotu. Dapače, od nje se očekuje da bude još požrtvovnija ili joj se počne prigovarati da je njen angažman postao naporan. Strana kojoj se udovoljava također postaje nezadovoljna, jer osjeća da više nije prihvaćena kao u početku i počinje se hladiti. Dakle, obje strane gube interes za odnos kada shvate da neće dobiti ono zbog čega su nesvjesno ušle u odnos. Kada odnos uđe u tu fazu, tada dolazi do razočaranja s obje strane i zaista izgleda realno da smo izigrani i prevareni.

P: Ako je očekivanje u početku nesvjesno, kako izbjeći da se u odnos uđe s očekivanjem?

O: Jedini način je iskoristiti odnose u kojima se već nalazimo i u kojima nismo zadovoljni te u njima prepoznati svoja očekivanja. Treba usvojiti istinu da ljubav očekujemo samo zato što je sami sebi ne priznajemo. Zato slobodno možemo reći da se bez odnosa ne možemo iscijeliti,  jer nam on omogućuje da sami sebe prepoznamo.

P: U većini slučajeva odnosi se raskidaju kada dođe do te prelomne točke. To znam, jer već imam dosta iskustava, pa znam da će mi se isto ponavljati i u novim okolnostima. Zanima me kako postojeće odnose ne prekidati nego ih iskoristiti za svoj rast i razvoj.

O: To je mudra odluka, jer prekidanje samo odgađa istinsko rješenje. Prekid znači da smo odustali od bolnog odnosa, ali da nismo odustali od uzroka koji stvara tu bol. Naime, kada prekinemo vezu tada više nema projekcije naše nevrijednosti, pa nam se čini da smo problem riješili. Zato je dobro u odnosu ostati sve dok ne postignemo mir u Sebi. Tek kada postignemo mir, znat ćemo je li i dalje trebamo ostati u tom odnosu.

P: Što ako jedna strana želi ostati u odnosu, a druga strana želi prekinuti? Kako u tom slučaju iskoristiti odnos za postizanje mira?

O: Potpuno je svejedno hoćeš li donijeti odluku da ostaneš u odnosu dok ne postigneš mir ili će druga strana prekinuti odnos. Bitno je da ti u svojoj svijesti ne prekineš odnos. Ako te partner ostavi, bit ćeš povrijeđena pa tu situaciju trebaš iskoristiti da dođeš do mira. Naime, sve dok osjećaš povredu, tvoj odnos je itekako živ. Zato je važno da ti ne prekidaš odnos, jer ako ti to učiniš, tada je to samo tvoj bijeg i potiskivanje. Hoću reći, čak da te partner i ostavi, tada još uvijek imaš šansu za iscjeljenje.

P: Kako doći do mira u Sebi dok sam u odnosu koji u meni izaziva nemir?

O: Da bi to postigli potrebno je znati da nemir izaziva jedino poricanje Sebe. Prema tome, rješenje je prihvaćanje Sebe. To je zahtjevan posao, ali je jedino rješenje. Onoliko koliko Sebe prihvatiš toliko prihvaćaš i druge te na taj način unapređuješ odnos. Korisno je moliti Boga da ti pomogne prihvatiti Sebe.

P: Što to znači prihvatiti Sebe?

O: Prihvatiti Sebe znači osvijestiti da smo u svojoj suštini duhovno biće koje je u ovaj svijet došlo da zavoli Sebe. Zato je prihvatiti Sebe isto što i zavoljeti Sebe. Kada Sebe zavoliš tada ćeš doći u mir sa Sobom, a iz tog mira ćeš slobodno surađivati s drugim ljudima na opću dobrobit.

To se neće dogoditi samo od sebe nego je potrebno svjesno odustati od ovisničkih odnosa i odabrati slobodne odnose.

P: U mom životu ima malo ljudi koji razmišljaju na taj način, a ja sam konstantno u odnosima s drugim ljudima pa me zanima je li moguće ostvarivati kvalitetne odnose, a da pri tome samo jedna strana ulaže u odnos.

O: Moguće je, zbog toga što mi ne ulažemo u odnos, nego u Sebe. Drugim riječima, koliko prihvaćamo Sebe toliko automatski prihvaćamo i druge, što svima donosi olakšanje u odnosu. Dovoljno je da je jedna strana u ljubavi (prihvaća Sebe) pa da se prekine bolan ovisnički odnos.

Prema tome, kvaliteta naših odnosa ovisi isključivo od našeg samoprihvaćanja. Tada, ako u nekom odnosu želimo ostvarivati zajedničke ciljeve, imat ćemo kvalitetan odnos glede zajedničkog projekta.

Prethodna kolumna: Kako ću postići samostalnost i samopouzdanje?

Autorica: Natali Luks