Zajedništvo umjesto arene

 

 

Na početku pisanja ove kolumne osjećala sam da mi nedostaje inspiracija da jasno artikuliram svoje misli.

Počela sam pisati što je ovisnost i objašnjavati kako na taj način ništa u životu nećemo postići (i nećemo) i kako je ovisnički život arena u kojoj se borimo za opstanak. Kad sam sve napisala i pročitala, nisam bila zadovoljna. Sve što sam napisala doduše je živa istina, ali sam ocijenila da je rečeno nekako previše teoretski. Izbrisala sam gotov tekst, ugasila kompjuter i otišla na kavu. Najbolje je kad „ne ide“ stati i dopustiti duhu da nađe pravo rješenje (načelo usklađenosti).

I naravno, rješenje se „ukazalo“ kad sam u kafiću prelistavala novine. Ugledala sam članak o smanjenju plaća najvećim voditeljskim zvijezdama HTV-a. U članku je pisalo da je „urednica Informativnog programa HTV-a, nekim svojim suradnicima, pravdajući se recesijom, prekrojila platnu listu te ih dovela u egzistencijalnu gabulu“. Toliko im je smanjila plaće da neki nemaju ni za kruh kad plate mjesečni obrok kredita, uzetog na osnovi svojih prijašnjih primanja.

Shvatila sam da imam odličan primjer kako objasniti razliku između ovisničkog i suradničkoga (partnerskog) odnosa.

Kao prvo, nije točno, kako piše u novinama, da su navedeni voditelji suradnici. Oni su zaposlenici koji rade za plaću. Bili bi suradnici kad bi voditelji i HTV uložili istu količinu energije u emisije sa zajedničkim ciljem da se unaprijedi televizijski program. Ali nije tako, jer voditelji nisu zadovoljni sa svojom zaradom, premda se neki tješe da su na taj način solidarni sa sugrađanima koji žive na rubu siromaštva. Ta utjeha je besmislena, jer bi njihova istinska solidarnost bila kada bi svoje ostvarene prihode usmjerili za pomoć potrebitima.

TV-voditelj poduzetnik
Suradništvo je neophodan element financijske svijesti. Nije dovoljna kreativna samosvijest. Mnogi vrhunski kreativci nisu u stanju transformirati svoju kreativnu energiju u financijsku, zato što nemaju razvijenu svijest o svom doprinosu u ostvarenju zajedničkog cilja.

Jednom od tih voditelja sam prije dosta godina objašnjavala da ima vrhunski proizvod jer je kreativno osviješten, ali da nema primjerenu financijsku samosvijest i da nije važno kolika mu je plaća, jer će uvijek ovisiti o onima koji ga plaćaju i imati osjećaj da nije dovoljno plaćen. Savjetovala sam mu da postane poduzetnik. Nadam se da će iskoristiti ovu odličnu šansu i shvatiti zašto se našao u navedenoj situaciji.

Ovisnost je društvena bolest koja se ne može riješiti niti milom niti silom niti deklaracijama niti revolucijama. Nažalost, jedini način da od nje odustanemo jest da nas toliko moralno, fizički i materijalno iscrpi i degradira, pa da se konačno zapitamo - ovako više nema smisla, što i kako dalje?

Svatko sigurno ima svoje područje života (zdravlje, posao, financije, partnerski odnos, obitelj) na kojemu je došao do „dna“ i postavio si takvo pitanje.

Riješimo se ovisnosti i preuzmimo odgovornost
Ovisnosti se možemo riješiti tek kada shvatimo da ne moramo o nikome i o ničemu ovisiti i kad preuzmemo odgovornost za posljedice svog izbora - poduzetništva. Da bismo to postigli, moramo vjerovati da je potpuno normalno slobodno živjeti i ostvarivati sve što želimo u suradnji s drugim ljudima.

Međutim, slobodu nam nitko neće dati. Ona je kao i sve istinske vrijednosti stvar izbora i svjesne odluke.

Primjerice, ako se zapošljavamo i ako smo svjesni da ćemo svojim radom doprinijeti uspjehu firme, tada nudimo svoj proizvod (rad), a poslodavac je naš primatelj koji odlučuje da li mu naš proizvod treba i je li spreman u njega uložiti toliko financijske energije koliko tražimo. Ako pristane, tada smo suradnici u ostvarenju zajedničkog cilja. Ako ne pristane, to samo znači da nismo suradnici. Ako tako postupamo, tada imamo slobodan poduzetnički duh i nije važno imamo li svoj biznis ili radimo kao suradnik kod nekog vlasnika firme.

Evo kako ćete u praksi ostvariti zajednički cilj, bez obzira na vrstu odnosa:

 1. točno utvrdite što želite postići i to jasno, iskreno i precizno izrazite onima s kojima želite surađivati,
 2. prilikom izražavanja vodite računa samo o tome kako prenijeti svoju poruku, a nipošto ne brinite što druga osoba misli i želi,
 3. imajte potpuno povjerenje da će drugi prihvatiti vašu poruku i ponudu isključivo zato što oni to žele, a ne zato što vi to od njih očekujete,
 4. nemojte biti povrijeđeni ako drugi ne prihvate sve vaše uvjete i kriterije, jer tada to jednostavno nisu osobe s kojima trebate surađivati,
 5. veselite se što prije otkriti i utvrditi s kim imate ili nemate zajednički cilj. Prvo zato da ne gubite nepotrebno vrijeme, a drugo da što prije osigurate energijski prostor za suradnike i partnere,
 6. budite svjesni da vas ljudi s kojima surađujete maksimalno podržavaju, jer imaju isti interes kao i vi – uspjeti u istom projektu,
 7. budite svjesni da ste sa suradnicima i partnerima u sinergiji davanja, to jest da se vaša nastojanja i energije multipliciraju, odnosno da se vaš cilj brže i lakše ostvaruje,
 8. budite svjesni da vaš rad, proizvod, pažnju, društvo, ljubav, novac, emocije, erotiku ili što drugo ne trebaju svi ljudi, kao što ni vi ne trebate sve što nude drugi ljudi,
 9. budite svjesni da uvijek netko treba ono što vi želite izraziti i dati i da uvijek netko nudi ono što vama treba,
 10. budite svjesni da ste dio zajedničkoga plana i da ste dio zajedničkog cilja - prosvjetljenja, koji možete ostvariti samo u suradnji s drugim ljudima,
 11. budite istinski zahvalni svakoj osobi s kojom ostvarujete isti cilj,
 12. budite svjesni da vas beskonačna božanska inteligencija savršeno vodi, povezuje i usklađuje s drugim ljudima i sa svime što postoji,
 13. budite svjesni da su ljubav i novac izraz univerzalne inteligencije koja povezuje ljude u ostvarenju blagostanja i napretka.

Ljubav prema poslu i svijest o svom doprinosu općoj dobrobiti siguran su znak da nas financijska inteligencija povezuje s ljudima koji trebaju to što radimo i žele uložiti svoju energiju da to dobiju kako bi ostvarili svoj standard. To je univerzalno načelo zajedništva, koje se temelji na svjesnom izražavanju ljubavi i kreativnosti.

Kada usvojimo princip zajedničkog cilja, tada ćemo s ljudima surađivati i imati dobre odnose, koji će uvijek biti ugodni, interesantni, jednostavni, laki i za opću dobrobit.


Kolumna objavljena: 16. rujna 2009.

Autorica: Natali Luks