Kako postati dobar političar?

Kako postati dobar političar? Pa tako da sami postanemo političarem.

Politika je umijeće vladanja i upravljanja. Uglavnom asocira na vladanje državom, gradom, kompanijom, institucijom ili na upravljanje nekim društvenim segmentom.

Svrha je politike uređivanje društva u svim njegovim segmentima sa ciljem da se svim građanima omogući lakši i brži osobni razvoj na svim područjima života. Dobar politički ustroj temelji se na osviještenim pojedincima koji znaju što hoće i to žele ostvarivati u zajednici u kojoj žive.

Zato bi svatko prvo trebao postati svoj vlastiti političar i naučiti umijeće vladanja i upravljanja samim sobom i svojim životom. Izgleda da je to mnogim ljudima najteža zadaća. Nažalost, druga je opcija da drugi vladaju i upravljaju našim životima. Problem je u tome što ti drugi isto tako ne vladaju svojim životom, ali su uvjereni da mogu upravljati svijetom. Zato izgleda da su političari nepošteni i nesposobni, a zapravo su isto tako kao i mi nesvjesni i neodgovorni. U staroj paradigmi zaista slijepac vodi slijepca.

Posebni program za svako područje našega života
Krajnje je vrijeme da preuzmemo odgovornost za svoj život i provodimo svoju politiku u svim segmentima svoga života. Tako ćemo automatski pridonositi boljitku zajednice u kojoj živimo i unaprjeđivati „višu“ politiku, a „viša” će nam politika omogućavati ostvarivati svoju osobnu politiku. Kako to postići?

Ako želimo biti dobar političar valja znati što želimo postići svojom politikom. Neophodna je jasna vizija i konkretan program kako svoju viziju ostvariti.

U svoj politički život krenimo od kreiranja posebnih programa za svako područje života. Programi moraju odražavati naš stil života i visinu našeg životnoga standarda.

Uzmite si dovoljno vremena, dobro razmislite i napišite apsolutno sve svoje želje koje ste odlučili ostvariti. Nemojte kopirati tuđe želje. Zaronite u sebe i otkrijte (priznajte si) što je to što zaista želite. To je korisno iz tri razloga. Kao prvo bit ćemo sretni samo ako ostvarujemo svoje istinske želje prema svojim kriterijima i uvjetima. Kao drugo to je jedini način da ostvarimo svoju životnu zadaću. I kao treće jedino će naše istinske želje financirati naša „svemirska banka“.

Puno sam vremena i energije potrošila da samoj sebi dozvolim svoj stil življenja, jer sam bila uvjerena da bih trebala željeti ono što želi većina ljudi. Osuđivala sam sebe što sam drukčija, a zapravo sam samo željela biti prihvaćena. I sve dok sam pokušavala živjeti kao drugi, bila sam nezadovoljna i neprihvaćena. Sada živim svojim stilom i zbog toga sam sretna, a o prihvaćanju drugih uopće ne razmišljam. Zapamtite, svatko ima svoju zadaću i svoje želje. Tuđe želje su potpuno u redu drugima, jer odražavaju njihovu zadaću. Besmisleno je imitirati životni stil drugih ljudi i pri tome ne živjeti svoj život. Svatko je sretan i uspješan samo onoliko koliko ostvaruje Sebe.

Vodite sami svoje fondove
Zatim programe trebamo financijski izraziti i kvantificirati, kako bismo utvrdili visinu standarda potrebnog za njihovu realizaciju.

Za svaki program otvorite poseban fond. Na primjer fond za osobnu edukaciju, fond za stanovanje, fond za putovanja, fond za školovanje djece, fond za tekuće životne potrebe, fond za darivanje… Fondovi moraju obuhvaćati sva životna područja.

Problem s vođenjem fondova u tome je što mislimo da prije kreiranja fonda trebamo znati kolikim sredstvima raspolažemo. A istina je upravo suprotna. Prvo valja kreirati standard fonda, stvoriti posudu koju će puniti financijska sredstva.

Financijski kapacitet fonda ovisi o zadaći koju želimo ostvariti. Kapacitet je posuda. Da bi se posuda punila valja biti svjestan i posude i njezinog kapaciteta. Svatko ima svoj kapacitet koji je usklađen s njegovom zadaćom i svatko je zadovoljan sa svojim kapacitetom.

Većini ljudi teško je prepoznati svoj kapacitet jer još nisu naučili slušati svoje srce. Ali iskustvo mi pokazuje da je važno početi s vođenjem fondova, bez obzira koliko realno možemo prepoznati mjeru svog standarda, jer je vođenje usklađeno s višom svijesti koja djeluje samoregulirajuće, tako da ćemo vrlo brzo pronaći i utvrditi pravi iznos za određeni fond.

Recimo da vodimo fond za kupovinu novog stana. U prvom redu trebamo odrediti kakav stan želimo, bez obzira na financijska sredstva kojima raspolažemo. Drugi je korak financijska procjena takvog stana. Budući da se fondovi vode na mjesečnoj osnovi, trebamo izračunati koliki bi bio mjesečni obrok za takav stan. Cifra predstavlja naš fond za kupovinu stana. Ako je to 5.000 kuna mjesečno, tada bi svaki mjesec u taj fond trebali ulagati određeni postotak od ostvarenih prihoda sve dok ne počnemo izdvajati svaki mjesec po 5.000 kuna. Kad to postignemo, tada se pojavljuje rješenje za kupovinu stana.

Standard nije raspored prihoda
Međutim, ako vam je mjesečna plaća 5.000 kuna ili još manja, to jesamo pokazatelj da niste realno utvrdili svoj standard. Ništa zato, nastavite rad s fondom za kupovinu novog stana i izdvajajte koliko vam je ugodno. S vremenom ćete osjetiti svoj pravi standard, koji će vjerojatno biti znatno niži, ali će zato, kada ga osjetite, prihodi automatski puniti taj novi fond (recimo 1.500 kuna mjesečno). Kada taj program ostvarite, tada će vam se automatski povećati kreativni kapacitet koji ćete pretvarati u nove programe i fondove, recimo za veći stan ili za nešto drugo. Na taj način djeluje načelo uvećanja.

Možda izgleda komplicirano, ali je krajnje jednostavno. Za početak treba shvatiti da standard nije raspored prihoda (rashod) niti proračunska stavka. On je programska politika, a proračun je samo operativno sredstvo za njegovu realizaciju. O ovoj temi svakako još treba nešto reći.

 

Kolumna objavljena: 2. rujna 2010.

Prethodna kolumna: Drugi ljudi i Postupak 4P

Autorica: Natali Luks